האמת על כמה כסף אנחנו מוציאים: מחסור מול שפע

קראתי לאחרונה תגובה בבלוג שעצרה אותי.

התכוונתי להציץ במהירות בהערות חדשות בדרכי להכין ארוחת צהריים לילדים שלי. ראיתי את התגובה הספציפית הזו בפוסט חופשת סוף השבוע שלי והיא צלצלה לי בראש כל כך חזק שלא יכולתי להתרכז בשום דבר אחר! זה הותיר את ידיי מגרדת לרוץ חזרה למחשב ולהשיב בהקדם האפשרי. התגובה כל כך חשובה, החלטתי להקדיש לה פוסט שלם, ולהשתמש בה כהזדמנות לנקות את האוויר, להתנקות עם קצת אמת על איך אנחנו מוציאים כסף, ולגרום לילדה קטנה לדבר על מחסור ושפע.

 

הייתי עצבני לגבי הפוסט הזה כי אני בטוח שהוא יילקח בדרך הלא נכונה על ידי חלק. אבל אני מקווה שאתה יכול לשמוע (בהשתוללויות שלי) שההערה הזו רק גרמה לי להבין שאני צריך להסביר קצת, ואני משתמש בה כדי להתחיל שיחה.

מחסור מול שפע

תאמין לי, זה חשוב, אז אל תדלג על החלק הזה.

 

כשהתחתנו לראשונה לפני 8 שנים, היינו בשלב מחסור בחיים. היינו רוכשי דירות חדשים, עשינו את העבודה הראשונה שלנו, ניסינו להסתדר ולהבין איך לחיות טוב מבלי לבזבז יותר מדי, השתמשנו בקופונים לקניות באתר KSP. במיוחד ברגע שפגענו באסון הפיננסי שלנו. הלך הרוח והפעולות שלנו נסבו סביב התכווצות, עבודה קשה והישרדות. זהו שלב חשוב בחיים ואף אחד לא צריך להתבייש בו. חשוב גם לדעת ששלב המחסור יבוא ויעבור במהלך חייך ככל שעבודות, עונות השנה ונסיבות החיים משתנות.

 

מכרנו את המכונית שלנו והלכנו לכל מקום. מכרנו את הרהיטים שלנו (כולם) וישנו על מזרון על האדמה, וישבנו על שמיכות על הרצפה בסלון שלנו. אכלנו טופ ראמן 4 לילות בשבוע, לא הייתה לנו בעיה לקחת יד-מי-דאונים מהשכנים, ועשינו הכל כדי להרוויח עוד כמה דולרים כדי לצאת ממצב מחסור.

 

ועשינו זאת.

 

תוך שנה יצאנו מחוב של 15,000$ של כרטיס אשראי (ו10,500$ של חוב הלוואת רכב) תוך רווחים של 32,000$ בלבד.

 

קראנו לזה "ללכת לחווה", בהתייחסו לחוות המפסיד הגדול ביותר שאליה הולכים המתחרים בתוכנית, שם הם לא אוכלים דבר מלבד ירקות ומים ומתעמלים ממש 6-8 שעות ביום במשך 3 חודשים כדי לרדת כמה שיותר במשקל. ולהפוך את חייהם. 

 

מצב מחסור עושה את מה שאתה צריך לעשות כדי להישאר צף, לחתוך את כל הסלסול, התוספות והמיותרים. שמור את הראש למטה ושרוד.

 

…אבל מה קורה אחר כך?

 

מה קורה כשיש לך שליטה על החוב שלך? יש לך כסף בחיסכון? יש לך עבודה יציבה ולמעשה יש לך כסף פנוי בכל חודש. עכשיו מה?

זה המקום שבו מצב השפע מתחיל

שפע הוא שלב החיים שבו יש לך כרית קטנה בארנק, אז עכשיו הגיע הזמן להרים את העיניים שלנו מהקרקע שבה אתה רק מתמקד בצעד הבא שלך, ולהסתכל קדימה במקום. זה המקום שבו אתם מתחילים לתכנן דברים שנגמלתם קודם לכן: חופשות, פרישה, השקעה, שדרוג הבית ואולי גם סוף סוף קונים את הלא-הכרח שחלמתם עליו.

 

זה הלך הרוח של השפע.

 

זה לחשוב בגדול. שימוש בחשיבה קדימה. השתמש בכסף שלך בחוכמה, ואולי אפילו להסתכן בחלקו בתקווה שהוא יגדל, במקום לדאוג להחביא 100% ממנו כדי לעזור להסתדר. מדובר במיקור חוץ של דברים שאתם לא חייבים לעשות, כדי שתוכלו לנצל את הזמן (או הכסף) למשהו שיזניק אתכם/המשפחה/הכספים שלכם קדימה.

 

מדובר במעבר מ"אנחנו לא יכולים להרשות את זה", ל"איך אנחנו יכולים להרשות זאת לעצמנו?"

בסדר. אז עכשיו כשאנחנו יודעים את ההבדל בין השניים, הנה תגובתי לתגובה:

מדוע התמקדתי בפוסטים של "הוצאות" לאחרונה?

קודם כל, הרשו לי לומר שהפוסטים הצובטים בכסף לא הולכים לשום מקום!! לעזאזל, בדיוק פרסמתי על איך להפוך נעליים מוזנחות ללבישה שוב!! תאמין לי, הם חשובים והם הולכים לשום מקום!

 

עם זאת נאמר, אם יש דבר אחד שלמדתי בעבודה עם משפחות זה:

 

ללמוד לבזבז כסף כמו שצריך כנראה חשוב יותר מאשר ללמוד לחסוך כסף.

המשפחה שלי נמצאת במצב שפע כרגע, ואני הולך להיות כנה- זה הרבה יותר קשה ממצב מחסור.

 

למה? יותר קשה להגיד לא! כדי להישאר מקורקע! כדי לא להיגמר ולבזבז כסף כשסוף סוף יש לך אותו בפעם הראשונה בחייך! לא ליפול להרגלים ישנים. כדי לא לעשות את אותן טעויות. כדי להיפרד מהכסף עבדנו כל כך קשה כדי להרוויח ולחסוך. זה יותר קשה כי אנחנו לא עשירים, אז קשה למצוא את האיזון בין סוף סוף להיות מסוגל לבזבז, תוך כדי הצורך לחסוך ולהיות סופר אחראי. זה יותר על בחירות מאשר על צורך, וזה ממש קשה! החיים היו פשוטים וקלים יותר במצב מחסור.

 

מאמר זה נכתב בשיתוף עם https://promocode1.com/.

שתפו:

מתברר ש..

באותו נושא

לימוד ילדים על כסף בחטיבת הביניים

אסטרטגיות אלה מתאימות לילדים המבוגרים מספיק כדי להבין מושגים פיננסיים מורכבים יותר הבסיסיים באוריינות פיננסית, כמו איזון פנקס צ'קים וניהול חובות.   פתח להם חשבון